Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
Pan American Masters 2018 Swimming Championship ( Sat, Jul 28, 2018 - Sat, Aug 4, 2018 )
Event Results
Event 402: Men 100 M Back
Results by Age Group
Results by Result Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
CUICA
Becker, Allan
1:07.00
26/4
1:09.58
1
PSCM
Pruett, Jacob
1:20.90
26/5
1:18.57
2
AWLM
Soules, Ian
1:28.00
26/3
1:24.53
3
AWLM
Mercado, Gianni
1:41.14
26/6
1:38.12
4
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
DN
Gomez, Jean Luis
59.98
25/4
1:00.20
1
CRC
Monzón, Lucas
1:03.55
25/3
1:04.08
2
BRMAS
Spanhol, André
1:05.60
25/6
1:05.90
3
BRMAS
Vivan Lima, Rafaelli
1:08.00
25/7
1:07.70
4
ANV
Zenteno Ramirez, Jorge
1:08.00
25/2
1:08.46
5
ACUCO
Agudelo, Jorge
1:10.28
25/1
1:08.53
6
ACUCO
Escobar Alvarez, David
1:13.00
24/4
1:11.25
7
DELV
Dominguez Gallego, Sebastian
1:03.11
25/5
1:11.41
8
WEST
Koss, Stephen
1:12.00
25/8
1:13.45
9
SST
Canales, Diego
1:17.00
24/6
1:14.65
10
SIMAS
Fregonara, Martino
1:15.51
24/5
1:15.27
11
AWLM
Greve, Jesse
1:15.63
24/3
1:17.12
12
AWLM
An, Peter
1:30.01
24/2
1:26.29
13
MASJO
Angulo Gaucherand, Luis
1:45.10
24/7
1:35.87
14
LQBLO
Gutierrez, Felipe
2:01.00
24/1
1:50.79
15
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
AZFL
Magevski Sickert, Thiago
59.15
23/5
58.46
1
GB
Sumida, Leonardo
58.00
23/4
58.68
2
SPMAS
Da Silva, Matheus
1:02.00
23/3
1:02.62
3
GAJA
Weyandt, Todd
1:02.86
23/6
1:03.57
4
ELMIL
Garcia Lachner, Andres
1:08.80
23/2
1:10.59
5
DN
Diaz Bencosme, Ruben
1:15.31
23/7
1:12.61
6
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
PBM
Lotano, Daniel
1:04.33
22/4
1:03.45
1
DAM
Roper, Matt
1:08.84
22/3
1:08.73
2
MR
Ledesma, Hugo
1:09.01
22/6
1:09.61
3
UC14
Nappi, Steve
1:10.00
22/2
1:14.44
4
PCMV
Pisso, Wilman
2:00.00
22/7
1:25.07
5
YCFM
Dionisi, Nicolas
2:14.46
22/1
2:28.89
6
SYSM
Dirden, Richard
1:06.00
22/5
NS
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
PAR
Carrillo, Alfredo
1:03.52
21/3
1:03.28
1
OKUDA
Okuda, Leandro
1:02.20
21/4
1:03.42
2
SPMAS
Junior, Wanderley
1:08.58
21/1
1:06.41
3
IM
Secor, Don
1:08.91
21/8
1:06.47
4
CLS
Garcia, Abdiel
1:11.60
20/2
1:09.64
5
UJS
Tauil, Andre
1:10.00
20/5
1:10.04
6
SDS
Saum, Brett
1:05.50
21/6
1:10.22
7
TTO
Gopaulsingh, Anton
1:10.75
20/3
1:10.61
8
CDDQ
Nunez, Oscar
1:11.00
20/6
1:10.80
9
SNM
Hatch, Eric
1:14.94
20/7
1:13.85
10
MV
Carranza, Néstor
1:10.00
20/4
1:16.77
11
ACUCO
Quintero Vallejo, Juan
1:15.00
20/1
1:17.14
12
APUPY
Vargas Gomez, David
1:30.19
20/8
1:31.46
13
FENIX
Mercado, Isaias
1:58.09
17/7
2:07.94
14
DN
Sainz, Miguel
2:12.51
17/8
2:10.59
15
UBCAR
Vidal, Mariano
1:07.56
21/7
DQ
AWJ
Chia, Nei-Kuan
1:03.43
21/5
NS
AQRLS
Fonseca Elze, Carlos
1:05.80
21/2
NS
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
DN
Bisono Lopez, Tomas
1:02.91
19/4
1:03.20
1
CDDQ
Suarez, Francisco
1:04.50
19/5
1:04.56
2
MLAC
Chiappetta, Michael
1:05.55
19/3
1:07.66
3
BRMAS
Perricone, Fabrízio
1:07.00
19/6
1:08.66
4
MUSK
Rasmussen, Gregory
1:10.00
18/4
1:08.78
5
NST
Lysenko, Andrii
1:07.84
19/7
1:09.71
6
ANV
Partida, Juan
1:09.00
19/1
1:10.60
7
NAM
Nance, Chad
1:10.56
18/5
1:10.62
8
LIM
Grotta, Warley
1:09.90
19/8
1:11.90
9
AQRLS
Collazos, Andres
1:12.90
18/6
1:12.97
10
EE
Batlle, Juan
1:11.10
18/3
1:13.81
11
UC15
LaCour, Michael
1:15.00
18/8
1:14.64
12
BDO
Campesino, Bernardo
1:14.00
18/7
1:15.54
13
SPMAS
Rossa Filho, Sérgio
1:15.00
18/1
1:16.41
14
BRMAS
Oliveira Neto, Anastácio
1:13.10
18/2
1:18.10
15
PSG
Dominguez Laiz, Alan
1:19.86
17/2
1:18.30
16
DN
Ramos, Eric
1:19.21
17/5
1:18.77
17
GNU
Poitevin, Andre
1:17.95
17/4
1:19.88
18
AP
Faria, Jr., Almir
1:18.00
17/3
1:20.81
19
DN
Utate, Juan
2:09.10
17/1
2:11.15
20
ANV
Leal, Marco
1:31.00
17/6
NS
GNU
Marques, Eduardo
1:07.09
19/2
NS
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
SFTL
Krishtal, Valeriy
1:06.67
16/5
1:06.68
1
YCFM
Bryant, Brandon
1:04.00
16/4
1:07.32
2
1776
Hiltabiddle, Steve
1:09.58
16/7
1:08.94
3
SYSM
Mench, Edward
1:09.00
16/2
1:08.99
4
NAM
Morris, Richard
1:10.00
16/1
1:09.88
5
TTC
Woldaynsky, Jefferson
1:07.65
16/6
1:10.09
6
GSM
Faria, Jose
1:14.00
15/5
1:10.30
7
SPM
Smith, Joshua
1:07.13
16/3
1:12.98
8
CVMM
Boosin, Michael
1:10.01
16/8
1:14.17
9
SDCC
Mejia, Juan
1:15.44
15/2
1:16.09
10
CCMA
Hoyos, Felipe
1:23.32
15/1
1:22.22
11
MCHIH
Venegas, Hugo
1:23.04
15/7
1:22.84
12
UC14
Tisdale, David
1:24.00
15/8
1:23.13
13
BRMAS
Monteiro, Antonio
1:25.00
10/7
1:37.11
14
UC14
Krieger, Dima
1:14.10
15/6
NS
BRZA
Lema, Pablo
1:14.01
15/3
NS
AQUAS
Salguero, Salvador
1:13.50
15/4
NS
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
ANCM
Britt, Clay
1:04.00
14/4
1:05.80
1
TOMS
Gushe, Len
1:08.20
14/5
1:06.83
2
VMST
Harris, Gregory
1:11.36
14/3
1:09.44
3
SDMDR
Vicioso, Danilo
1:12.00
14/6
1:11.35
4
DSTAK
De Souza Costa, Marco
1:12.01
14/7
1:12.30
5
YCFM
Beattie, Jeff
1:15.00
13/4
1:12.68
6
SPMAS
Almeida, Marcio
1:14.51
14/1
1:14.72
7
CVMM
Stolshek, Bradley
1:18.99
13/3
1:16.57
8
SDM
Woods, Thomas
1:12.00
14/2
1:17.71
9
SPM
Esposito, Jim
1:28.11
10/3
1:17.86
10
SNM
Brancamp, David
1:17.84
13/5
1:18.31
11
CMPR
Funicelli, Antonio
1:15.00
14/8
1:18.50
12
MOST
Pegues, Lex
1:21.58
13/6
1:20.37
13
CFA
Del Tredici, Claudio
1:23.00
13/7
1:24.60
14
DELV
Valencia, Jose
1:24.34
13/1
1:24.97
15
CB
Garcia, Juan
1:27.00
13/8
1:30.27
16
AMAZ
Acosta, Jose De Jesus
2:35.35
10/2
2:24.57
17
AQUAS
Robert, Roberto
1:32.28
10/4
NS
UTAH
Treiman, Gerald
1:22.95
13/2
NS
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
DJAN
Madruga, Djan
1:09.00
12/5
1:08.97
1
NCMS
Klein, Jonathan
1:07.27
12/4
1:09.01
2
SFTL
Steynberg, Andre
1:09.81
12/3
1:11.01
3
SPORT
Sisniega, Ivar
1:13.00
12/6
1:12.71
4
MTC
Borges, Victor
1:17.00
12/1
1:14.07
5
FSN
Montane, Leandro
1:13.13
12/2
1:15.44
6
SFTL
Hendrick, Marty
1:18.89
12/8
1:15.65
7
JERU
Gutiérrez, Oscar
1:20.00
11/3
1:16.04
8
SPM
Nixon, John
1:19.11
11/4
1:18.99
9
IM
Black, Boyd
1:14.89
12/7
1:19.23
10
GSM
Niemi, Ken
1:20.08
11/6
1:19.24
11
SFTL
Voll, Robert
1:19.45
11/5
1:22.65
12
UC43
Vallejo, Sergio
1:23.00
11/2
1:25.97
13
ACUCO
Ramirez Barcenas, Carlos
1:28.00
11/7
1:26.42
14
LIM
Bigeli, Walter
1:29.00
11/1
1:28.30
15
PSM
Fritschen, Tom
1:30.31
10/5
1:30.81
16
SPORT
Santos, Alejandro
1:46.00
10/6
1:43.91
17
FACT
Finley, Mark
1:29.00
11/8
NS
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
RICE
Williams, Bruce
1:14.00
9/5
1:12.19
1
WMAC
Mykleby, Geoff
1:17.50
9/3
1:13.67
2
TOC
Ferroggiaro, Fred
1:12.50
9/4
1:13.96
3
GTX
Courtney, Jack
1:19.50
9/7
1:19.14
4
WIN
Voisard, Brian
1:18.93
9/2
1:19.51
5
WMST
Tharp, Greg
1:18.59
9/6
1:19.55
6
NEM
Bright, David
1:22.43
8/5
1:20.90
7
PBM
Heacock, Robert
1:21.12
9/8
1:23.18
8
TAM
Bernard, Alan
1:29.99
8/6
1:24.48
9
APEA
Rocha de Alencar, Francisco
1:22.00
8/4
1:29.69
10
UC50
Martinez, Fernando
1:30.81
8/7
1:31.01
11
MOVY
Glidden, Chip
1:30.16
8/2
1:31.40
12
PSM
Warner, Frank
1:24.21
8/3
1:33.28
13
DELV
Aguilera, Jorge
1:45.00
4/4
1:37.39
14
VMST
Miller, Jim
1:42.15
8/1
1:38.85
15
PEMA
Escardó, Eduardo
1:44.43
3/3
1:42.63
16
FACT
Dickson, Todd
1:44.00
8/8
1:44.52
17
GERM
Boyle, Michael
2:08.72
4/5
2:08.35
18
MAIQQ
Ortega, Luis
2:10.00
4/1
2:36.88
19
TXLA
Burns, Bill
1:20.14
9/1
NS
GAJA
Delair, Stan
1:45.00
4/2
NS
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
GAJA
Reid, Joe
1:20.87
7/5
1:20.73
1
RIPT
Selna, Mike
1:26.00
7/6
1:23.38
2
LMAO
Wright, Gregg
1:13.36
7/4
1:24.63
3
PSM
McColly, Michael
1:32.00
7/1
1:26.24
4
LRM
Schwartz, Marvin
1:25.10
7/3
1:29.44
5
PSM
Fogg, Stephen
1:33.09
7/8
1:29.75
6
PBM
Parsons, Roger
1:34.25
6/5
1:32.34
7
FACT
Jarvis, David
1:29.00
7/2
1:32.44
8
BRMAS
Guisard Ferraz, Jose
1:32.00
7/7
1:34.46
9
MICH
Arneson, Gaard
1:33.50
6/4
1:34.87
10
SKY
Johnston, Robert
1:57.86
6/2
1:51.37
11
FACT
Hickey, Ken
1:44.30
6/3
1:59.98
12
BRMAS
Almeida, Manoel
2:37.46
6/1
2:32.92
13
TTO
Akbar, Clyde
3:39.68
6/8
3:27.56
14
IM
Krier, Ron
1:46.43
6/6
NS
BRMAS
Meneses, Francisco
2:00.00
6/7
NS
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
TAM
Burns, Richard
1:20.00
5/4
1:17.17
1
WMST
Boak, Thomas
1:34.00
5/5
1:37.39
2
BRMAS
Silva, Osmar
1:50.00
5/6
1:39.51
3
SPM
Betzer, Peter
1:48.90
5/3
1:42.78
4
BRMAS
Koelle, Ingo
1:51.30
5/2
1:47.94
5
FMT
Bergstrom, Robert
2:18.33
4/6
1:58.75
6
FACT
Rodenfels, Bill
2:00.05
5/8
2:02.21
7
1776
Diehl, David
1:58.18
5/1
2:05.51
8
ARKM
Gillanders, David
2:36.96
1/3
2:14.43
9
EMELE
Agama Pesantes, Alejandro
1:55.00
4/7
2:23.02
10
Age Group 80-84
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
TOC
Van Horn, William
1:33.25
3/4
1:36.42
1
OAK
Liepner, Michael
1:52.71
3/5
1:48.97
2
SFTL
Gorwitz, Nahum
2:43.62
3/2
2:36.02
3
FACT
Kung, Luke
2:14.91
3/6
2:55.52
4
PMS
Arguedas Falconi, Italo
2:45.90
3/7
NS
SDSM
Coles, Bill
1:55.62
4/3
NS
Age Group 85-89
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
O*H*
Oyakawa, Yoshi
1:35.00
2/4
1:42.20
1
FACT
Coulter, Robert
1:57.44
2/5
2:01.49
2
TERR
Alva, Julio
2:02.13
2/3
2:02.62
3
FACT
Ralph, Gordon
2:16.19
2/2
2:12.52
4
MOST
Raiborn, Louis
2:53.00
2/1
2:27.26
5
ANV
Rodriguez, Jorge
2:40.00
2/7
2:43.36
6
FMM
Weatherbee, Charles
2:06.37
2/6
NS
Age Group 90-94
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
GNU
Biedermann, Anton
2:10.00
1/4
2:16.13
1
FACT
Cornell, John
2:22.00
1/5
2:39.51
2
Key
NS
No Swim (or No Show)
DQ
Disqualified
For informational purposes only. All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home